Populiariausios olimpinės sporto šakos

Kiekvienas sportininkas svajoja bent vieną kartą gyvenime sudalyvauti Olimpinėse žaidynėse. Tai – svarbiausias įvykis jo gyvenime. Čia dalyvaujantys atletai didžiausiam sporto renginiui planetoje ruošiasi ne vieną mėnesį ir akylai stebi bei seka naujienas apie savo rungties kategoriją. Olimpinių žaidynių programa yra nuolat peržiūrima ir atnaujinama, neretai kai kurios sporto šakos pašalinamos iš oficialios programos, o kartais – patvirtinamos naujos. Taigi, kokios yra populiariausios olimpinės sporto šakos – skaitykite toliau.

gimnastika

Top 3 olimpinės sporto šakos

Ne paslaptis, kad norint, jog tam tikra sporto šaka taptų olimpine ir būtų pripažinta TOK (Tarptautinio olimpinio komiteto), ji turi atitikti olimpinę chartiją. Be to, turi būti ir populiari visame pasaulyje. Neužtenka tik ją praktikuoti – būtina, kad šios olimpinės sporto šakos turėtų reikiamą standartinę sporto įrangą bei inventorių, kad būtų sudarytos vienodos sąlygos treniruotis, varžytis, tobulėti bei vadovautis objektyvia vertinimo sistema. O svarbiausia tai, kad į olimpinę programą nepatenka nė viena sporto šaka, kurios nepripažįsta Pasaulio antidopingo kodekso ir jo, žinoma, nesilaiko. Naujos olimpinės sporto šakos įtraukiamos ne anksčiau kaip septyni metai prieš olimpinių žaidynių pradžią, tačiau verta pastebėti, kad metai iš metų kai kurios olimpinės sporto šakos išlieka itin populiarios visame pasaulyje.

Gimnastika

Sportiškumo ir kūrybiškumo reikalaujanti sporto šaka, kuri, remiantis įvairiais šaltiniais, yra populiariausia olimpinių žaidynių sporto šaka – gimnastika. Joje dalyvaujantys sportininkai ne tik demonstruoja didžiausią fizinį pasirengimą, bet ir tobulą atlikimo techniką. Stebint juos, atkreipiamas dėmesys į lankstumo ir kūno kontrolės dermę. Galimos trys gimnastikos formos: sportinė gimnastika, ritminė gimnastika, šuoliai ant batuto.

Sportinė gimnastika

Sportinėje gimnastikoje gali dalyvauti tiek vyrai, tiek moterys. Rungties vertinimas priklauso nuo kiekvieno veiksmo sudėtingumo ir jo vykdymo. Čia itin svarbus sportininkų stabilumas bei pusiausvyra.

Ritminė gimnastika

Ritminėje gimnastikoje varžosi tik moterys. Akrobatiniai judesiai atliekami įvairaus inventoriaus pagalba tokių kaip lazdų, lankų, rutulių ar juostelių. Šioje rungtyje dalyvaujančioms moterims būtina pasirūpinti savo pasirodymo grožiu. Vertinama remiantis atliktu meniškumu, kuriame dominuoja muzika ir sudėtingiausių kūno manevrų atlikimo tikslumu.

olimpinis-plaukimas

Šuoliai ant batuto

Kai norisi adrenalino, dėmesys nukreipiamas į gimnastiką ant batuto. Šuoliai, vingiai ir salto – raktiniai šios olimpinės sporto šakos formos žodžiai. Visi šie itin aušto lygio veiksmai leidžia dalyvauti tiek moterims, tiek vyrams. Šios rungties metu sportininkai atlieka keletą trumpų veiksmų ir pakyla iki aštuonių metrų aukščio nuo žemės. Sėkmės raktas – tobula technika ir kūno kontrolė. Vertinimas atliekamas atsižvelgiant į sunkumus, horizontalų poslinkį, skrydžio laiką ir valdymą.

Plaukimas

Antrojoje vietoje pagal populiarumą besipuikuojanti sporto šaka – plaukimas. Kai galvojame apie Olimpiadą ir plaukimą, neabejotinai prisimename ir Maiklą Fredą Felpsą. Taip taip, tai JAV plaukikas, kuris nominuojamas daugiakartiniu pasaulio ir olimpiniu čempionu, rekordininku. Abi lytys gali dalyvauti šioje rungtyje atskirai. Plaukikai pasirenka, kokiu stiliumi jie plauks: nugara, peteliške, krūtine ar laisvu stiliumi. Plaukimas olimpinėse žaidynėse yra viena seniausių bei viena žiūrimiausių rungčių vasaros olimpinėse žaidynėse.

Lengvoji atletika

Dar viena žiūrimiausių istorinių olimpinių žaidynių sporto šakų yra lengvoji atletika. Trečia pagal populiarumą olimpinių žaidynių sporto šaka suburia vyrus ir moteris varžytis atskirose rungtyse. Vertinimas yra paprastas: bėgikas, kuris atbėks ir pasieks finišo liniją pirmas – pasipuoš aukso medaliu. Legenda tapęs šios rungties bėgikas – Juseinas Boltas  – visų laikų greičiausias bėgikas. Jis 2008 metų olimpinėse žaidynėse pagerino ne tik olimpinį, bet ir pasaulio 100 ir 200 metrų bėgimo rekordus.

lengvoji-atletika

Olimpinės žaidynės | Futbolas

Viena populiariausių komandinių sporto šakų futbolas į olimpines žaidynes buvo įtrauktas į visas vasaros olimpines žaidynes išskyrus 1896-siais bei 192-siais metais. Moterų futbolas oficialiai įtrauktas 1996-siais metais Atlantoje vykusiose žaidynėse. Tiesa, nors 1900 ir 1904 metų turnyrus yra priimta laikyti oficialiais olimpiniais renginiais, tačiau FIFA jų nepripažįsta.
Vyrų ir moterų futbolo rungtynės yra sudarytos iš grupinių etapų, o komandos suskirstytos į keturias grupes. Šiose grupėse kiekviena komanda žaidžia tik po vieną kartą, o už kiekvieną pergalę pelno tris taškus, vieną tašką – už lygiąsias, nulį taškų – pralaimėjus. Į atkrintamąsias futbolo rungtynes patenka dvi geriausios kiekvienos komandos grupės. Tuomet žaidžiami ketvirtfinaliai ir finalas, kurio metu paaiškėja, kam atiteks aukso, sidabro ir bronzos medaliai. Jėgos, greičio ir ištvermės reikalaujantis komandinis žaidimas įdomus tuo, kad komandą turi sudaryti ne mažiau nei septyni žaidėjai.

Olimpinės žaidynės | Krepšinis

Visame pasaulyje milijonų fanų susilaukianti sporto šaka krepšinis neaplenkia ir Olimpiados. Olimpinėse žaidynėse krepšinis žaidžiamas nuo 1936-tų metų (1904-tų ir 1924-tų metų demonstracijos nesiskaito). Daugiausiai aukso medalių laimėjusi šalis yra JAV.
Olimpiniame krepšinyje susitinka dvylika komandų. Septynios iš šių komandų gali patekti per FIBA pasaulio taurę. Kitos keturios vietos užimamos per FIBA olimpinį atrankos turą, o paskutinė, dvylikta vieta dalyvauti Olimpiadoje, atitenka šeimininkams.

Olimpiada | Dziudo

Sparčiai populiarėjant įvairiems kovos menams, dziudo sutinkamas ir kaip viena iš olimpinių sporto šakų. Dziudo reiškia „švelnų kelią“. Nors pačiame šios sporto šakos pavadinime yra žodis „švelnus“, tačiau pati kova nėra jau tokia ir švelni. Dziudo yra kovinė sporto šaka, kuri reikalauja greitų judesių, taktikos ir ypatingo susikaupimo. Rungtyje kiekvienas kovotojas siekia paguldyti priešininką ant žemės arba nugalėti jį tvirtai laikant. Šioje rungtyje gali dalyvauti ir vyrai, ir moterys. Tokijo olimpinėse žaidynėse pirmą kartą įvyko mišrių komandų varžybos. Tai taip pat pirmas kartas, kai kontaktinio sporto rungtyje varžėsi abiejų lyčių sportininkai vienu metu.

olimpieciai

10 visų laikų geriausių olimpiečių

Kiekvienas sportininkas atvykęs į Olimpiadą svajoja ne tik parsivešti aukso medalį, bet ir tapti legenda. Žinoma, visi čia dalyvaujantys jau yra daug pasiekę, tačiau per visą Olimpiados istoriją yra tokių unikalių sportininkų, kurių nepamirš nė viena ateinanti karta.

Amerikietė Jackie Joyner-Kersee

Amerikietė Jackie Joyner-Kersee patenka į sąrašą dešimtuoju numeriu. Ji pasaulyje garsi tuo, kad visiškai dominavo septynkovėje, kurioje 1988-siais ir 1992-siais metais užsitikrino sau aukso medalius. Ji taip pat puikiai pasirodė ir šuolio į tolį rungtyje (1988-siais m.), o 1992-siais ir 1996-siais metais ji užbaigė savo karjerą bronzos medaliais.

Florence Griffith-Joyner

Devintoji vieta atitenka Florence Griffith-Joyner. 100 m ir 200 m bėgimo rungtyje itin sėkmingai pasirodžiusią atletę iki šiol mažai kas pralenkia. Ji per rekordinį laiką (21,34 sek.) nubėgusi distancijas žavi iki šiol ne tik sportiniais pasiekimais, bet ir savo it modelio figūra. Tiesa, jos karjerą vis labiau gadino nepagrįsti kaltinimai narkotikais, o 1998-siais metais miegodama mirė.

Suomis Paavo Nurmi

Suomis Paavo Nurmi išlieka dominuojančiu vidutinių ir ilgų nuotolių bėgiku Olimpiados istorijoje ir dėl to jam atitenka aštunta vieta visų laikų geriausių olimpiečių sąraše. Jis per visą savo dalyvavimą olimpinėse žaidynėse istoriją iškovojo devynis aukso ir dvylika kitų medalių (1920–1928-sais metais). Nurmi sportinis talentas buvo pabrėžtas 1924-tųjų metų žaidynėse, kai jis laimėjo tiek 1500 m, tiek 5000 m bėgimo aukso medalius.

Mark Spitz

Mark Spitz

Mark Spitz į šį sąrašą patenka septintuoju numeriu dėl savo ryžto ir atkaklumo nepasiduodi. Nesėkmingai pasibaigusi 1968-ųjų metų Olimpiada, jo nesustabdė siekti pergalių ir visam pasauliui įrodyti, ko iš tikrųjų jis yra vertas ateinančiose olimpinėse žaidynėse. Po ketverių metų sugrįžęs, čia jis iškovojo net septynis aukso medalius ir pagerino septynis pasaulio rekordus. Sulaukęs 22-jų metų pasitraukė iš sporto.

Usain Bolt

Jau minėtasis Usain Bolt užsitikrina šeštąją vietą. Buvęs Jamaikos sprinteris, 2008 metų vasaros olimpinėse žaidynėse pagerino olimpinį ir pasaulio 100 ir 200 metrų bėgimo rekordus. 100 metrų nubėgo per 9,69 sekundės, o 200 metrų per 19,30 sekundžių. Jaunasis sportininkas pasižymėjo net tik minėtų metų Olimpiadoje. Jis dar 2002-siais metais tapo jaunuoju pasaulio čempionu istorijoje. Pasiekęs savo karjeros aukštumas, bėgikas iš bėgimo pasitraukė 2017-siais metais.

Carl Lewis

Carl Lewis – dar prieš Boltą gerai žinomas unikalus amerikiečių sportininkas, užima penktąją vietą. Jis ilgą laiką buvo dominuojantis lengvojoje atletikoje, iškovojęs keturis iš eilės olimpinius aukso medalius. Pirmąjį savo olimpinį aukso medalį iškovojo 100 metrų bėgime. Iš viso per savo dalyvavimų istoriją šis sportininkas iškovojo net devynis aukso medalius.

Michael Phelps

Net 28 medaliais pasipuošęs Michael Phelps – sėkmingiausias olimpinių žaidynių sportininkas. JAV plaukikas ir daugkartinis pasaulinis ir olimpinis čempionas visus šiuos medalius laimėjo dalyvaudamas keturiose Olimpiadose. Būtent dėl šios priežasties jis yra pasaulio rekordininkas pagal daugiausiai pelnytų olimpinių medalių kiekį ir daugiausiai per vienerias žaidynes laimėjęs atletas.

 

zymiausi-olimpieciai-phelps

Teofilo Stevenson

Teofilo Stevenson – boksininkas iš Kubos. Trečiasis sąraše, nes jis yra laikomas olimpinio bokso ringo karaliumi. Jis iškovojo tris aukso medalius iš eilės (1972-siais, 1976-siais, 1980-siais).

Nadia Comaneci

Olimpiados istorijoje itin ryški asmenybė – Nadia Comaneci. Būdama keturiolikos metų Rumunijos gimnastė, penkis kartus tapo olimpine čempione asmeninėse rungtyse. Ji buvo pirmoji gimnastė, kuri gavo tobulą 10.0 taškų sumą 1976-ųjų metų olimpinėse žaidynėse Monrealyje. Vėliau šiose žaidynėse ji taip pat iškovojo dar šešis dešimtukus ir laimėjo tris aukso medalius. Dėl šių laimėjimų jį yra antroji visų laikų geriausių olimpiečių sąraše.

Jesse Owens

Visų Olimpiadų laikų legenda tapęs lengvaatletis amerikietis Jesse Owens 1936-siais metais olimpinėse žaidynėse iškovojo keturis aukso medalius. Jo kelias šlovės link nebuvo lengvas. Jam teko atlaikyti persekiojimus dėl rasizmo. Ir už tai jis nusipelno didžiausio visų laikų olimpiečio apdovanojimo.

Didžiuojamės šių olimpiečių drąsa, ryžtu ir pasiekimais. Visi jie – pavyzdys būsimoms kartoms.