Ar kada nors domėjotės, ką reiškia penki simboliniai olimpiniai žiedai ir kokios jų spalvos? Garsiajam Olimpinių žiedų logotipui jau daugiau nei 100 metų, tačiau jo simbolika nesensta iki šiol.
Pagalvojus apie Olimpines žaidynes, iškart į galvą ateina keli dalykai: sportininkai, išdidžiai nešantys savo šalių vėliavas per atidarymo ceremoniją, dramatiškas aukso, sidabro ir bronzos medalių įteikimas varžybų nugalėtojams, deglas ir kitos įsimintinos Olimpinės akimirkos. Ir, žinoma, Olimpiniai žaidynių žiedai.
Ką simbolizuoja Olimpiniai žiedai?
Žmonės jau seniai naudoja žiedus ar apskritimus kaip simbolius, tačiau Olimpinių žiedų reikšmė yra išskirtinė. Pavyzdžiui, penki žiedai simbolizuoja penkis žemynus, dalyvavusius 1912 metų Olimpinėse žaidynėse.
O pagal Olimpinės chartijos 8 taisyklę “Olimpinis simbolis išreiškia Olimpinio judėjimo veiklą… ir viso pasaulio sportininkų susitikimą Olimpinėse žaidynėse”.
Be to, penki susipynę žiedai turi būti vienodo dydžio, taip išreiškiant idėją, kad visi žemynai žaidynėse yra lygūs.
Galiausiai, Coubertino (jis buvo prancūzų švietimo reformatorius ir sporto entuziastas, geriausiai žinomas kaip modernių olimpinių žaidynių atgimimo iniciatorius.) žodžiais tariant, “šie penki žiedai simbolizuoja penkias pasaulio dalis, kurios dabar yra laimėjusios Olimpinius medalius ir pasirengusios priimti varžybas”.
Ką reiškia Olimpinių žiedų spalvos?
Atsižvelgiant į tai, ką žinome apie spalvas ir daugybę jų simbolinių reikšmių, atrodo, kad būtų galima daryti prielaidą, jog kiekviena Olimpiniuose žieduose pavaizduota spalva reiškia kažką konkretaus, pavyzdžiui, žemyną. Tačiau iš tikrųjų yra visai kitaip.
Coubertinas pasirinko šešias oficialias Olimpines spalvas – mėlyną, geltoną, juodą, žalią, raudoną ir baltą (pavaizduota fone) – nes, kai 1913 m. jis pristatė simbolį, kiekvieną žaidynėse dalyvaujančių valstybių vėliavą buvo galima atkurti naudojant Olimpinio simbolio spalvas.
Arba, jo paties žodžiais tariant: “Taip sujungtos šešios spalvos atkartoja visų be išimties tautų vėliavų spalvas.
Olimpinių žiedų istorija
1912 m. Stokholme (Švedijoje) vykusiose Olimpinėse žaidynėse pirmą kartą dalyvavo sportininkai iš tuometinių penkių žemynų: Afrikos, Azijos, Europos, Okeanijos (Australijos ir Naujosios Zelandijos) bei Šiaurės ir Pietų Amerikos.
Įkvėptas to, kas tapo tikru pasauliniu renginiu, Coubertinas sukūrė žaidynių simboliu tapusius Olimpinius žiedus.
Olimpiniai žiedai naudojami visose vasaros ir žiemos Olimpinėse žaidynėse nuo 1920 metų ir nuo to laiko išliko beveik nepakitę.
Išimtis buvo 1957 metais pristatyta versija, kurioje šiek tiek padidintas tarpas tarp žiedų. Tačiau 2010 metais TOK nusprendė grįžti prie originalaus Coubertino dizaino ir atstumų – šiuo metu naudojamos Olimpinių žiedų versijos.
Oficialios Olimpinių žiedų versijos
Sunku patikėti, bet, pasak TOK, šiuo metu yra septynios oficialios Olimpinių žiedų versijos. Nenuostabu, kad labiausiai mėgstama versija yra ta, kurioje žiedai yra visų penkių spalvų baltame fone.
Tačiau tais atvejais, kai neįmanoma atkurti spalvotų Olimpinių žiedų, priimtinos nespalvotos kiekvienos iš šešių oficialių Olimpinių spalvų – mėlynos, geltonos, juodos, žalios, raudonos ir baltos – žiedų versijos.
Olimpinių žaidynių žiedų evoliucija
Nors Olimpinių žiedų koncepcija nėra nauja, pats simbolis per daugelį metų šiek tiek keitėsi ir, pasak TOK, buvo šios versijos:
1913 metai. Coubertino originalus simbolis buvo penki susipynę žiedai – mėlynas, geltonas, juodas, žalias ir raudonas baltame fone. Žiedai buvo patvirtinti 1914 metais, tačiau dar šešerius metus jie nebuvo naudojami žaidynėse.
1920 metai. Olimpiniai žiedai oficialiai debiutavo VII Olimpinėse žaidynėse Antverpene kaip Olimpinė vėliava.
1957 metai. Po 44 metų, kai žiedai jau buvo naudojami, TOK patvirtino pirmąją Olimpinių žiedų modifikaciją, nors ji buvo itin subtili. Iš tikrųjų ji tik šiek tiek skyrėsi nuo Coubertino originalo: du apatiniai žiedai buvo perkelti šiek tiek žemyn, kad tarp žiedų atsirastų papildoma erdvė.
1986 metai. TOK atnaujino savo grafikos standartus ir įtraukė oficialaus Olimpinių žiedų varianto aprašymą, taip pat nurodė, kiek tarp kiekvieno žiedo turi būti tarpeliai, kai atvaizduojamas logotipas.
2010 metai. Tarptautinio olimpinis komiteto vykdomoji valdyba nusprendė, kad Olimpiniai žiedai turėtų grįžti prie savo ištakų – kaip ir pirminėje Coubertino versijoje – ir žiedai turėtų būti vientisai persipynę.
Olimpinių žaidynių istorija
Tiek Olimpinių žiedų, tiek pačių šiuolaikinių Olimpinių žaidynių pradžią galime priskirti vienam žmogui – XIX a. prancūzų istorikui, sociologui, sportininkui ir švietimo reformatoriui Pierre’ui de Coubertinui.
Tarptautinio Olimpinio komiteto (TOK) teigimu, P. Coubertinas ne tik siekė, kad Prancūzijos moksleiviams fizinis lavinimas būtų prieinamas kaip ir Anglijos moksleiviams, bet ir 1889 m. Paryžiuje surengė pirmąjį pasaulyje Tarptautinį Olimpinį Komitetą (Olympic Committee (IOC)).
Po penkerių metų, 1894 m. birželio mėnesį, Coubertinas galutinai sutarė jas organizuoti ir pasiūlė tai, kas tapo šiuolaikinėmis Olimpinėmis žaidynėmis – pirmosios iš jų buvo surengtos 1896 m. Atėnuose, o 1900 m. – Paryžiuje.
Nuo pat pradžių Coubertino Olimpinių žaidynių vizijoje buvo numatyta, kad elitiniai sportininkai iš įvairių pasaulio kraštų susirinks vienoje vietoje ir varžysis tarpusavyje. Antrajame 1894 m. Olimpinio biuletenio numeryje jis išdėstė, kaip žaidynės vyks skirtingose šalyse ir kodėl tai buvo toks svarbus renginio aspektas.
Jis rašė: “Kiekvienos tautos genialumas, jos švenčių organizavimo ir fizinių pratimų atlikimo būdas – štai kas suteiks šiuolaikinėms Olimpinėms žaidynėms tikrąją būtį ir galbūt padarys jas pranašesnes už savo pirmtakes.
Akivaizdu, kad Romoje rengiamos žaidynės nė kiek neprimins tų, kurios galės būti rengiamos Londone ar Stokholme.”
Apibendrinimas
Olimpiniai žiedai yra neatsiejama Olimpinių žaidynių simbolika, kurios istorija siekia daugiau nei šimtą metų.
Tai galingas simbolis, kuris įkūnija Olimpinio judėjimo vertybes: vienybę, taiką, draugystę ir sportinę dvasią.
Kadangi kiekviena šalis turi savo unikalų vėliavos dizainą, Olimpiniai žiedai kartu su jų spalvomis yra nepakitusi ir pripažįstama simbolika visame pasaulyje.
DUK – Olimpiniai žiedai
Ką simbolizuoja Olimpiniai žiedai❓
Olimpiniai žiedai simbolizuoja penkis žemynus, susipynusius solidarumo ir tarptautinio bendradarbiavimo dvasioje. Kiekvienas žiedas atstovauja vienam iš penkių žemynų, kurie dalyvavo 1912 metų Olimpinėse žaidynėse.
Kokios yra Olimpinių žiedų spalvos❓
Olimpiniuose žieduose naudojamos šešios spalvos: mėlyna, geltona, juoda, žalia, raudona ir baltos spalvos fono. Kiekviena spalva nėra susijusi su konkrečiu žemynu arba šalimi, o buvo pasirinkta remiantis tuo, kad jos atkartoja visas dalyvaujančių šalių vėliavų spalvas.
Kokia yra Olimpinių žiedų istorija❓
Olimpinių žiedų koncepcija buvo sukurta 1913 metais Pierre de Coubertino, o oficialiai jie debiutavo 1920 metais Antverpene vykusiame Olimpinėse žaidynėse. Nuo to laiko jų dizainas išliko beveik nepakitęs, su nedideliais pakeitimais 1957 ir 2010 metais.
Kiek yra oficialių Olimpinių žiedų versijų❓
Pagal Tarptautinį Olimpinį komitetą (TOK), yra septynios oficialios Olimpinių žiedų versijos. Populiariausia yra ta, kurioje žiedai yra visų penkių spalvų baltame fone.
Kas yra P. Coubertinas ir kaip jis susijęs su Olimpinių žiedų kūrimu❓
Pierre de Coubertin buvo prancūzų švietimo reformatorius ir sporto entuziastas, kuris yra pripažintas kaip moderniųjų olimpinių žaidynių atgimimo iniciatorius. Jis sukūrė Olimpinių žiedų simboliką siekdamas įkūnyti olimpinės dvasios vertybes: vienybę, taiką ir draugystę.