Breikas – kodėl verta jį šokti?

Breikas (angl. Break dance) – energinga šokio forma, kurią išpopuliarino afroamerikiečiai ir lotynų amerikiečiai. Breikas apjungia ir kitų sporto šakų judesius, įskaitant kovos menus bei gimnastiką.

Šiame straipsnyje sužinosite daugiau apie breiką, šio šokio tendencijas, naudą ir kitus svarbius faktus.

Trumpai apie breiką 

Pagrindiniai faktai apie breiko šokį:

  • Kilmė. Kilęs iš JAV, ypač iš Niujorko (daugiausia iš Bronx’o rajono), apie 1970-ųjų pradžią.
  • Daugiau nei šokis. Tai bendruomenės kūrimo ir netgi konfliktų sprendimo forma, kurioje sujungiama muzika, šokis, saviraiška ir bendravimas.
  • „B-Boy“ ir „B-Girl“. Breiko šokėjai dažnai vadinami „B-Boy“ (breiko vaikinas) arba „B-Girl“ (breiko mergina).
  • Varžybos. Visų amžiaus grupių šokėjai iš įvairių šalių konkuruoja dėl geriausios šokio technikos, stiliaus ir išpildymo.
  • Bendruomenė. Breiko bendruomenė yra stipri ir solidari. Šokėjai dažnai dalijasi žiniomis, mokosi vienas iš kito ir skatina kitus tobulėti.
  • Populiarumas kine ir televizijoje. Breikas daug kartų vaizduotas filmuose, televizijos laidose ir netgi komerciniuose reklaminiuose projektuose. 
  • Olimpinis pripažinimas. Breikas tapo oficialia olimpinio judėjimo dalimi ir buvo įtrauktas į 2024 metų vasaros olimpines žaidynes Paryžiuje.

Breiko judesiai ir stilius

Breiko šokiai daugiausia yra improvizacinio pobūdžio, sudaryti iš standartinių judesių ar žingsnelių variacijų, įskaitant sustingimus (freezes), energingus judesius (powermoves), stovimus judesius (toprock) ir judesius ant žemės (downrock)

Daugiausia dėmesio skiriama energetikai, judesiui, kūrybiškumui ir pavojingiems elementams. Taip siekiama perteikti šiurkštų miesto gatvių pasaulį, iš kurio, kaip teigiama, jis ir kilo. 

Breikas taip pat siejamas su tam tikru aprangos stiliumi: apsmukusios plačios kelnės arba sportiniai kostiumai, beisbolo kepuraitės, dėvimos šonu arba atsuktos atvirkščiai ir sportbačiai (būtini dėl pavojingų judesių).

Breikas 2024 Paryžiaus olimpinės žaidynėse

2024 metų Paryžiaus žaidynėse breiko varžybas sudarė dvi atskiros rungtys – vyrų ir moterų – kuriose varžėsi 16 vaikinų ir 16 merginų. Pirmą kartą šiais metais Lietuvai atstovaus ir breiko šokėja Dominika Banevič. Daugiau sužinoti galite straipsnyje BGirl Nicka – kas ji.

Atletai, pritaikydami judesius ir improvizuodami pagal DJ kūrinių ritmą, atliko daugybę judesių, įskaitant vėjo malūnėliai (windmills), 6 – žingsneliai (6-step) ir užšaldymai (freezes) judesius, kad pelnytų teisėjų simpatijas ir iškovotų olimpinį nugalėtojo titulą.

Breiko nauda 

Breikas – tai ne tik fizinė treniruotė, bet ir viso kūno judėjimo menas, kuris ne tik puoselėja gerą fizinę formą, bet ir teigiamai veikia emocinę sveikatą. Atlikti tyrimai rodo, kad breikas turi įvairių privalumų:

breiko-nauda

  1. Padeda palaikyti gerą fizinę formą ir sveikatą

Tai viso kūno treniruotė, kurios metu tonizuojami ir stiprinami raumenys, gerinama širdies ir kraujagyslių sistemos veikla bei didinamas lankstumas. Tai bendras požiūris į sveikatingumą, suteikiantis naudos ne tik deginant kalorijas.

  1. Lavina protinę veiklą

Breikas yra ne tik fizinis užsiėmimas, bet ir protinio aštrumo stiprinimas. Norint įvaldyti sudėtingus judesius, reikia išmokti susikaupti, greitai ir aštriai mąstyti. 

Reguliari šokio praktika gerina kasdienių problemų sprendimo įgūdžius ir pažintines funkcijas, todėl breiko šokiai tampa dinamiška proto mankšta.

  1. Suteikia daugiau pasitikėjimo

Breikas didina pasitikėjimą savimi, nes šokėjai turi įveikti iššūkius šokių arenoje. Įvaldžius judesius ir pratimus, stiprėja pasitikėjimas savimi kasdieniame gyvenime. 

Patirtis, įgyta įveikiant breiko iššūkius, taip pat daro teigiamą įtaką laikysenai, socialiniams santykiams ir požiūriui į kasdienes kliūtis. Apskritai breiko šokiai yra unikalus fizinių ir psichologinių iššūkių derinys, padedantis sustiprinti pasitikėjimą savimi.

  1. Sąsaja su šokio kultūra

Breikas yra daugiau nei tik šokis – tai kultūrinė išraiška, kurios šaknys glūdi istorijoje. Kiekvienas judesys pasakoja savas istorijas, vaizduoja kovas ir piešia svajones. Dalyvaudajant breiko šokyje reikia įsitraukti į šią bendruomenę, imti gerbti šokį ir prisidėti prie  kultūrinio pasididžiavimo.

  1. Mažinamas stresas

Šokdamas breiką, asmuo gali atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių, susikoncentruoti į šokį ir atsipalaiduoti. Tai tampa savotišku streso mažinimo būdu, kuris padeda išlaikyti emocinį balansą ir gerina bendrą savijautą.

  1. Skatinamas kūrybiškumas

Breikas suteikia galimybę išreikšti save per šokį. Šokėjai gali kurti savo judesių kombinacijas, taip atskleidžiant savo individualumą ir kūrybiškumą.

Geriausi breiko šokėjai

Kai kurie šokėjai įgijo pasaulinį pripažinimą savo stiliais ir išskirtiniais pasirodymais. Nors yra daug talentingų breiko šokėjų, šie asmenys paliko didžiulį įspūdį šioje kultūroje:

Crazy Legs (Richard Colon)

Crazy Legs yra vienas iš „Rock Steady Crew“ įkūrėjų ir laikomas vienu iš breiko pionierių. Jo unikalus prisilietimas prie breiko yra ne tik legendinis, bet ir svarbi breiko šokio paveldo dalis.

Šis šokėjas ne tik tapo breiko ikona, bet ir iškilo kaip bendruomenės lyderis, turėjęs didžiulės įtakos breiko kultūros kūrybiniam vystymuisi.

B-Boy Storm (Severin Lausch)

B-Boy Storm yra Vokietijos breiko šokio scenos pionierius. Jis ne tik yra puikus šokėjas, bet ir šio šokio lektorius, kuris puoselėja breiko paveldą ir skatina šio šokio plėtrą.

Ken Swift (Kenneth James Gabbert)

Ken Swift yra „Rock Steady Crew“ narys ir tikra breiko šokio legenda. Jo judesiai yra techniški ir įspūdingi, o jis pats žinomas ir dėl savo aštraus, greito ir lankstaus stiliaus.

B-Boy RoxRite (Omar Delgado)

RoxRite yra daugkartinis „Red Bull BC One“ pasaulio čempionas ir vienas iš šokėjų, kuris ilgą laiką dominavo tarptautinėse breiko varžybose. Jo stilius apjungia techninius sprendimus ir tobulą sceninį išpildymą.

B-Boy Lilou (Ali Ramdani)

Lilou yra dar vienas „Red Bull BC One“ pasaulio čempionas, išgarsėjęs savo kūrybišku ir inovatyviu stiliumi. Jis yra iš Prancūzijos ir laikomas vienu geriausių breiko šokėjų pasaulyje.

B-Boy-Lilou

B-Boy Hong 10 (Kim Hong–Yeol)

Hong 10 yra kilęs iš Pietų Korėjos ir taip pat yra „Red Bull BC One“ pasaulio čempionas. Jo šokio stilius yra unikalus, dinamiškas ir energingas.

B-Boy Junior (Youness Benjelloun)

Junior yra kilęs iš Prancūzijos ir yra laikomas vienu iš geriausių breiko šokėjų pasaulyje. Jis yra daugkartinis „Red Bull BC One“ pasaulio čempionas ir atlikėjas, kuris pasižymi stilistišku ir kūrybišku savo šokio atlikimu.

Inovatyvių judesių sėkmė

Aštuntajame dešimtmetyje breikas sulaukė didesnės auditorijos, kai jį pradėjo naudoti tokie populiarūs atlikėjai kaip Michael Jackson. Žymioji Mėnulio eisena, kai atlikėjas slydo atgal ir kėlė pėdas taip, kad atrodė, jog jis slysta arba tarsi eina atgal, tapo sensacija. 

Įrašų gamintojai, matydami augantį šio žanro populiarumą, pasirašė sutartis su atlikėjais, kurie galėjo imituoti gatvės breikerių stilių ir tuo pat metu sukurti solidesnį įvaizdį, kuris būtų patrauklesnis didžiajai auditorijai.

Iš gatvės fenomeno breikas tapo reiškiniu, kurį priėmė platesnė visuomenė. Maždaug tuo metu žiniasklaida sugalvojo terminą break dancing, dažnai supriešindama Niujorko breikerių šokius su Vakarų pakrantės judesiais, tokiais kaip iššokimas (popping) ir užfiksavimas (locking)

XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje šiuos šokius išpopuliarino televizijos atlikėjai, tarp jų ir Charlie Robot (Charles Washington), pasirodęs populiariame televizijos seriale Soul Train.

Breiko šokio tendencijos

  • Breiko šokiai padarė didžiulę įtaką šiuolaikiniams šokių stiliams, o jų pakraipos buvo atliekamos daugelyje muzikos gyvuose koncertuose ar vaizdo klipuose, ypač repo ar tokių populiarių atlikėjų, tokių kaip Britney Spears. 
  • Šio žanro įsitvirtinimas visuomenėje dar niekada nebuvo taip akivaizdžiai pademonstruotas kaip 2004 metais, kai breiko šokėjai buvo pakviesti pasirodyti Vatikane prieš popiežių Joną Paulių II. 
  • 2018 metais jaunimo olimpinėse žaidynėse breikas Buenos Airėse debiutavo ir tapo tų metų sensacija. Po išskirtinės sėkmės šis šokis buvo įtrauktas į olimpinių žaidynių sporto programą kaip nauja sporto šaka kartu su banglenčių, riedlenčių ir alpinizmo sportu. 
  • Galutinai vietą populiariojoje kultūroje breikas įtvirtino, kai 2020 metais Tarptautinis olimpinis komitetas patvirtino breiką kaip sporto šaką 2024 metų olimpinėse žaidynėse Paryžiuje

Išvados apie breiką

Breikas yra energinga šokio forma, turinti gilią istoriją ir kultūrinę reikšmę. Šokio stilius pasižymi improvizacija, kūrybiškumu ir įvairiais judesiais, atspindinčiais miesto gatvių dvasią.

Šis šokis ne tik stiprina fizinę ištvermę, bet ir lavina protinę veiklą, didina pasitikėjimą savimi ir skatina bendruomeniškumą. Todėl šio šokio populiarumas nuolat auga.

Breikas yra puikus pasirinkimas visiems, norintiems išreikšti save, pagerinti savo fizinę ir psichologinę sveikatą ir tapti aktyviu šokio bendruomenės dalyviu.

D.U.K

Kas yra breikas❓

Breikas (angl. Break dance) yra energinga šokio forma, kilusi iš Niujorko gatvių ir apimanti stilizuotus kojų ir viso kūno judesius.

Kada atsirado breikas❓

Breikas atsirado apie 1970-uosius metus, daugiausia Niujorko Bronx rajone.

Kas yra „B-Boy“ ir „B-Girl“❓

„B–Boy“ (breiko vaikinas) ir „B–Girl“ (breiko mergina) yra breiko šokėjai.

Kokie yra pagrindiniai breiko judesiai❓

Pagrindiniai breiko judesiai yra galios judesiai (Power moves), užšaldymai (freezes), kojų judesiai (footwork), stovimi judesiai (toprock) ir judesiai ant žemės (downrock).

Kodėl verta rinktis breiką❓

Breikas gerina fizinę formą, lavina protinę veiklą, didina pasitikėjimą savimi, mažina stresą ir skatina kūrybiškumą.

Ar breikas yra olimpinis sportas❓

Taip, breikas buvo įtrauktas į 2024 metų vasaros olimpines žaidynes Paryžiuje.