Lengvosios atletikos dopingo skandalas Rusijoje

Po pirmadienį paskelbto Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) tyrimo išvadų kilęs skandalas, atrodo, gali sudrebinti sporto pagrindus dar stipriau nei pastaruoju metu nesibaigiantis FIFA skandalas. Tarptautinei lengvosios atletikos federacijai (IAAF) mesti kaltinimai darė įtaką ne tik sporto valdymui ir administravimui, bet ir rezultatams.

Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) pateikė skandalingas tyrimo išvadas. WADA kaltina Rusijos valdžią dopingą vartojančių atletų dangstymu ir valstybiniu nesąžiningumu sporte. Į dopingo tyrimus, anot ataskaitos, kišasi net FSB. Antidopingo agentūra rekomenduoja išmesti rusų lengvaatlečius iš visų varžybų. Tarp įtariamųjų korupcija – ir pasaulinė lengvosios atletikos federacija (IAAF).

Susitepusiuosius dangstė valdžia

WADA apkaltino Rusijos sporto ministrą Vitalijų Mutko, kad šis asmeniškai yra liepęs manipuliuoti sportininkų tyrimų rezultatais. V.Mutko yra ne tik šalies sporto ministras, bet ir 2018 metų pasaulio futbolo čempionato organizacinio komiteto vadovas bei FIFA vykdomojo komiteto narys.

Anot ataskaitos, Rusijos atletai gali būt šantažuojami, o į Rusijos antidopingo laboratorijų darbą kišasi Federalinė saugumo tarnyba (FSB). Tyrimas atskleidžia, kad FSB kišosi į dopingo laboratorijų darbą ir Sočio žiemos olimpinių žaidynių metu.

Tyrime atskleidžiama, kad Maskvos antidopingo laboratorijos patalpose buvo išslapstytos FSB blakės, o laboratorijos direktorius Grigoris Rodčenkovas kas savaitę turėdavo susitikti su FSB agentu Jevgenijumi Blotkinu (arba Blochinu).

WADA tyrimas atskleidžia, kad G.Rodčenkovas asmeniškai pasirūpino daugiau nei 1400 mėginių sunaikinimu. Tai buvo padaryta praėjusių metų gruodį – trys dienos prieš WADA inspekcijos atvykimą į Maskvą.

Įtariama, kad Maskvos apylinkėse yra įkurta kita slapta ir nelegali laboratorija, kuri padeda dangstyti atvejus, kai sportininkų organizme aptinkama draudžiamų preparatų. Atletai pirmiausia patikrinami šioje laboratorijoje, o radus dopingo, jų mėginiai išvalomi ir siunčiami į pagrindinę akredituotą Maskvos laboratoriją.

Anot WADA išvadų, apie antrąją slaptą laboratoriją žino ir Rusijos valstybinė antidopingo agentūra.

Rusijos sporto ministras V.Mutko ir Rusijos lengvosios atletikos federacijos prezidentas Vadimas Zeličenokas visus įtarimus neigia. Anot V.Zeličenoko, šalyje pasitaiko dopingo pažeidimų, tačiau tai nėra „sisteminga“ ir šalies valdžia nebandė nuslėpti susitepusių sportininkų.

Juoda diena lengvajai atletikai

WADA rekomenduoja penkis Rusijos lengvaatlečius ir penkis trenerius visam laikui išmesti iš sporto. Be to, 323 puslapių ataskaitoje pažymima, kad dopingo atvejų rusų sporte kiekis leidžia manyti, kad į tai įsipainiojusi ir šalies valdžia.

Tarp šių sportininkų yra Londono olimpinė čempionė 800 metrų bėgimo rungtyje Marija Savinova-Farnosova ir tos pačios rungties bronzos medalininkė Jekaterina Poistogova.

Anot WADA, jau Londono olimpinių žaidynių lengvosios atletikos rungtyse turėjo nebūti rusų. WADA apkaltino Rusijos antidopingo federaciją (RUSADA) bei pasaulinę lengvosios atletikos federaciją (IAAF) atlaidžiu požiūriu į šią problemą.

Pranešama, kad ši ataskaitos dalis kol kas yra slapta, nes tyrimo medžiaga perduota Interpolui. Korupcija apkaltinta pati IAAF, tad ši ataskaita pasaulyje jau dabar vadinama, kaip itin juoda diena lengvajai atletikai.