Kaip išsirinkti lauko baldams tinkančią medieną?

Lietuvos miškuose galima rasti įvairių formų medžių, kurie puikiai tinka lauko baldams. Mediniai lauko baldai atrodo puikiai ir yra patogūs ir ilgaamžiai. Suradus lauko baldams tinkamos medžiagos ji turi būti kruopščiai apžiūrima, nuvalomas purvas, žievė. Žievė ir šakos pašalinamos tik įsitikinus, kad jų tikrai neprireiks.

Šiame straipsnyje trumpai aptarsime kokia mediena labiausiai tinka lauko baldams. Svarbiausia, kas lauko baldų komplektas būtų pagamintas iš vienos rūšies medienos. Kokios medienos rūšys tinkamos lauko baldų gamybai?

Pušies ir eglės mediena yra savo svoriu lengvesnė už lapuočių. Iš šios medienos pagaminti lauko baldai bus lengvesni. Spygliuočių mediena, kurioje yra dervos, atsparesnė įvairioms grybelinėms ligoms, puvimui ar medieną graužiantiems vabzdžiams. Pušies medieną lengviau apdoroti nei eglės, tačiau pastaroji vientisesnės struktūros, šviesesnė ir mažiau dervuota, lengviau impregnuojama, bet šakotesnė. Maumedžio mediena labai stipri ir atspari puviniams, tačiau sunki. Ąžuolo mediena kieta ir ilgaamžė bet sunkiai apdirbama. Lauko baldai pagaminti iš ąžuolo medienos tarnaus labai ilgai ir atrodys itin prabangiai. Uosio mediena šviesi, gražios tekstūros, mažai skeldėja, gerai apdirbta būna glotni, švelni, bei maloni liesti. Tokiomis savybėmis pasižymi ir klevas.

Didelės reikšmės turi medienos drėgnumas. Nuo jo priklauso lauko baldų ilgaamžiškumas, stiprumas, svoris. Sausa mediena labai sugeria drėgmę iš aplinkos ir išbrinksta. Lauko baldų gamybai reikalinga išdžiovinti iki 18 proc. drėgnumo. Kambaryje laikomiems baldams gaminti naudojama 8-19 proc. drėgnumo mediena. Juo sausesnė mediena, juo mažiau perdžiūva gaminiai ir ilgiau neužsikrečia puviniu. Gaminant lauko baldus, būtina atsižvelgti į medienos nuodžiūvį ir brinkimą. Džiovinamam lėtai, kad mediena nesuskeldėtų. Visų rūšių medienos medžiaga pjūvio vietoje trūkinėja ir skeldėja todėl, kad nupjautas išilginis medienos pluoštas per atsivėrusias poras lengviau išgarina drėgmę negu statmenai pluošto. Todėl džiovinamos medienos galus būtina užtepti kalkių ar kreidos skiediniu, nudažyti aliejiniais dažais, užklijuoti popieriumi ir kt.

Labai dažnai gaminant lauko baldus kyla klausimas- ką daryti su žieve? Ar ją palikti ar nuimti. Atsakymas gana paprastas: jeigu kelmai yra sveikai augusių išverstų medžių- geriau žievę palikti, nes gali kilti sunkumų ją nuimant. Be to, gerai besilaikanti žievė kelmą kelerius metus saugos nuo neigiamo išorinio poveikio. Jei žiebė jau atšokusi nuo medžio, tuomet ją geriau pašalinti, nes iš jos nebus didelės naudos. Tokie lauko baldai atrodys negražiai.

Straipsnyje naudota medžiaga iš knygos: R. Misius. Mažoji kiemo architektūra. 2004 m., Kaunas.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *