Astigmatizmas – nenuspėjama būklė

Medicinos žinynuose astigmatizmas yra apibūdinamas kaip akies būklė, kurią gydo akinių, kontaktinių lęšių arba chirurginės intervencijos pagalba. Statistikos duomenimis 1 iš 3 žmonių, kurie skundžiasi regėjimo problemos kartu su trumparegsyte ar toleriagyste gauna ir astigmatizmą.

Šis akių sutrikimas dažniausiai pačiam regėjimui nekenkia, bet sukelia papildomą diskomfortą, kuris trugdo aiškiai matyti. Lengvai atsikvėpti leidžia žinia jog astigmatizmas nėra liga. Tai labiau priskiriama kaip regėjimo brokui, kurį pataisyti galima tam tikrai pakoregavus naudojant specialias priemones. O tai leidžia ir toliau mėgautis geriausios kokybės regėjimu.

Astigmatikams dažnai šio sutrikimo simptomai susilygina su trumparegyste. Bet reikėtų sunerimti pajutus tam tikrus nemalonius pojučius:

  • Matomo vaizdo ryškumas nebetoks kaip anksčiau – priešais esančių objektų kontūrai išsikraipo ir susidaro vaizdas lyg būtų žiūrima pro miglą;
  • Pablogėja matymo aštrumos tamsiu paros metu arba esant prieblandoje;
  • Akys jaučia didesnę įtampą;
  • Dirbant su kompiuteriu, akys pavargsta ryškiai greičiau;
  • Norint į kažką įsižiūrėti geriau, atsiranda įprotis prisimerkti;

Visi šie pokyčiai įvyksta dėl ragenos formos pasikeitimo. Kad lengviau suprasti, reikia įsivaizduoti apvalų krepšinio kamuolį – tai yra sveikos ragenos forma, o astigmatizmo paveikta ragena yra panaši į regbio formos kamuolį, tai pasako, kad vieno jos pusė yra labiau išlenkta nei priešinga.

Esant tokiai ragenos formai, matomi vaizdai fokusuojami skirtingose akies vietose, todėl toks defektas ir sukelia matomus iškraipymus, daiktai atrodo lyg būtų ištampyti.

Astigmatizmas dažniausiai būna arba įgimtas – tam tikri genai, todėl gali pasireikšti nuo pačio gimimo arba pasireiškantis po akių uždegimų, gautų traumų, operacijų. Sutrikimas dažnai aplanko didesnęję dalį toliaregių ir trumparegių. Kad ir kaip būtų gaila, didesnis atvejų skaičius susijęs su astigmatizmu yra paveldimas, todėl tikimybės jo išvengti praktiškai nėra. Jam priimtina vystitis ir keistis, todėl susisdūrus vaikystėje ir pritaikius tinkamą korekciją, atsiranda tikimybė, kad kai tinklainė nustos augti, apie astigmatizmo koregavimą galima bus pamiršti.

Dauguma pacientų klausia kas geriau kontaktiniai lęšiai ar akiniai? Anksčiau drąsiai galima buvo teigti, kad geriausia astigmatizmo korekcijos priemonė buvo tik akiniai, šiais laikas viskas keičiasi ir populiaresnė korekcija yra lęšiu pagalba. Visiškai nereikia stebėtis, nes konktaktinių lęšiu patogumams prilygti yra begalo sudėtinga.

Pagrindiniai kontaktinių lęšių pranašumai:

  • Akiniai yra labai pažeidžiami oro sąlygų – žiemos metu rasoja, o lyjant blogina matomumą. Lęšiai atvirkščiai, visiškai nerasoja ir neblogina matomumo;
  • Jie visiškai nemaišo aktyviai pramogaujant ir sportojant;
  • Juos naudojant palaikomas žymiai stabilesnis ir aštresnys vaizdo matymas;
  • Žymiai paprasčiau koreguiti astigmatizmo kintamumą – nereikia papildomai perdarynėti akinių lęšių, užtenka įsigyti naujus, kitų parametrų lęšius.

Šis sutrikimas yra visiškai nebaisus atidžiai sekant visus astigmatizmo gydymo žingsius, regėjimui daugiau niekada nebeteks papildomai kentėti.

 

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *